Ale czy muszę wymieniać struny?

wymiana strun

Wymiana strun w gitarze częściej niż raz na rok?
Poczekam, aż któraś pęknie i wówczas ją wymienię.
Ale po co wymieniać struny w gitarze, przecież są jeszcze całkiem dobre!

Takie oto stwierdzenia słyszymy od naszych uczniów – niezależnie od wieku. Zanim więc odpowiemy na pytanie dlaczego i jak często wymieniać struny, kilka słów należy powiedzieć o samej gitarze i Twoim podejściu do niej.

Jeśli grając na gitarze relaksujesz się i ćwiczysz swoją wytrwałość. Jeśli coraz lepiej wychodzi Ci granie melodii, które lubisz, przez co wiesz, że rozwijasz się i sprawia Ci to frajdę. Jeśli razem ze swoim nauczycielem sięgasz po coraz ambitniejszy repertuar i ćwiczysz coraz więcej i dłużej.
To znaczy, ze Twoja gitara jest dla Ciebie ważna. Jest kluczem do Twojego sukcesu w postaci opanowania gry wybranego utworu, piosenki, zagrania w duecie czy na koncercie przed publicznością.
No i tu dotykamy sedna sprawy: jeśli coś jest ważne, to naturalnie o to dbamy. I to jest prawdziwy powód, aby przekonać Cię do zaopiekowania się swoim instrumentem. Dbając o niego przyczyniasz się do swojego sukcesu – jakikolwiek by był.

Dlaczego warto wymieniać struny w gitarze?

A struny są jednym z istotnych elementów gitary wpływających na dźwięk. Po jakimś czasie tracą jednak swoje właściwości, stają się twarde, brudzą się, przez co nie są podatne na rozciąganie.
Zużyte powodują niestrojenie (inaczej mówiąc nie trzymanie dźwięku), potrafią uszkodzić progi na gryfie (działają na nie jak pilnik), nie mówiąc już o braku higieny. Jeśli zdarza Ci się nie umyć rąk przed graniem, możesz być pewny, że struny przyjmą – chcąc nie chcąc – wszystko, co na nich jest 🙂

Odpowiadając zatem na pytanie tytułowe tego wpisu: Jeśli chcesz grać dobrze, jeśli chcesz, aby Twoja gitara służyła Ci długo – tak, musisz regularnie wymieniać struny w gitarze 🙂

Jak dbać o struny gitary?

A przepis na dobrze zadbane struny jest prosty:
– myj ręce zanim zaczniesz grać,
– przecieraj struny i gryf po graniu,
– wymieniaj struny raz na kwartał.
Wówczas gitara nie rozczaruje Cię swoim brzmieniem i pomoże podejmować wysiłek opanowania kolejnego, trudniejszego utworu, a lekcje gry na gitarze staną się wyłącznie przyjemnością.
Powodzenia!

PS. Nauczyciele naszego Studium chętnie pokażą Ci w jaki sposób wymieniać struny w gitarze (np. w trakcie takich zajęć jak nauka gry na basie) oraz jak o nią dbać na co dzień. Poproś ich o to podczas zajęć!

Bookmark the permalink.

Comments are closed.