Uczymy się czytać nuty

jak nauczyc sie nutNie tak rzadko zdarza się, że przychodząc do Studium mówicie „ale ja nie chcę uczyć się nut”. Jest to niemożliwe. Chcecie uczyć się gry akordami. Jasna sprawa, ale … akordy również zbudowane są z nut. Każde uderzenie struny to jakaś nuta. Gitara to instrument, a instrumenty mówią językiem dźwięku, który zapisujemy w postaci nut. To tak jak słowa, które mówimy, a zapisujemy w postaci odpowiednio zestawionych ze sobą liter. Nuty to zatem nic innego jak język, język muzyki.

Co jest niezbędne do rozumienia języka muzyki? Poznanie podstawowych znaków i sposobów ich używania. Ćwierćnuta, półnuta, cała nuta i ósemka, metrum, rytm, takt, gama, klucz … wszystkie te pojęcia wprowadzają do świata muzyki. Jeśli zrozumiesz czym są, szybko zobaczysz, że nuty nie są takie przerażające i trudne jak myślałeś. To kolejny język obcy, którym możesz się posługiwać. I w sumie to nie jest on taki obcy, bo dźwięki i melodie towarzyszą nam od początku życia. Muzykę nosimy w sobie. Teraz możesz nauczyć się ją zapisywać. Dzięki poznaniu notacji muzycznej zrozumiesz mechanizmy powstawania melodii, a nauka gry na gitarze stanie się łatwiejsza.
Poza tym nauka czytania nut i wygrywania ich na gitarze (czy innym instrumencie) może być dobrą zabawą. Szczególnie kiedy zaprosimy do niej kolory czy zaczniemy bawić się w zapisywanie prostych melodii, które przychodzą nam do głowy. No i ćwiczenia – bez nich nie nauczymy się grać na gitarze.

Znalazłam dla Ciebie film, który pomoże w uporządkowaniu wiedzy na temat nut i pozwoli z powodzeniem uczyć się gry na gitarze. Jeśli potrzebujecie tłumaczenia – kliknijcie na dolnym pasku filmu pierwszą ikonę z prawej strony – napisy tłumaczenia wyświetlą się.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.